Sorunuz mu var?

Sağlık Sigortanız ile ilgili Sık Sorulan Sorular burada bulunabilir. Diğer sorular ve cevapları ise (sağ tarafta) kategorilerde bulabilirsiniz.

1Zorunlu sigorta benim için ne anlama geliyor?

Zorunlu sigorta gereksinimi, iki grup (askeri personel ve dini sebeplerle muaf olanlar) haricinde Hollanda’daki herkes için geçerlidir. Bu, söz konusu iki gruba dahil olanlar dışındaki herkesin en azından temel sigorta sahibi olması gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, ek bir sigorta zorunlu değildir.
Bu konuda daha fazla bilgiye “bu sayfadan” ulaşabilirsiniz. Başlıca iş ortaklarımız olan Zilveren Kruis, VGZ ve Menzis’in her biri için GERİ ÖDEME DEĞERLENDİRMELERİNİ her ürün sayfasındaki “yüklemeler” sekmesinde bulabilirsiniz.

2Temel sağlık sigortasına her zaman kabul edilir miyim?

Temel sigorta yaptırma gereksinimi aynı zamanda bütün sigortacılara kabul etme yükümlülüğü getirmektedir. Bir sigortacının herhangi bir kişinin temel sigorta yapmasını kabul etmeme hakkı bulunmamaktadır. Kabul gereksinimi ek sigorta için geçerli değildir.
Daha fazla tavsiye ve bilgi için Müşteri Hizmetleri hattımızı arayın: 010-7620801

3Temel sigorta neleri karşılar ve sağlık sigortacıları arasında fark var mıdır?

Temel sigorta her sigortacı için tamamen aynıdır; bu ise geri ödemeleri karşılaştırmaya gerek bulunmadığı anlamına gelir. İyi bir seçim yapmak için karşılaştırma sayfamızda bulabileceğiniz kriterlere dayanarak karşılaştırma yapmanız gerekir.
Gerekli bakım devlet tarafından teminat altına alınmaktadır ve düzenlenmektedir. Sigortacılar arasındaki ayrım sınırlı ya da temelde aynı görünmektedir. Hepimiz size daha fazlasını seçme şansı sunmaktadır. Daha ne bekliyorsunuz, hemen bize katılın!

4Sözleşmeli bir sigorta (natura) ve geniş kapsamlı sigorta (restitutie) arasında seçim yapabiliyorum. Hangisini seçmeliyim?

Temel sigortanızın seçimiyle ilgili olarak iki seçenek (“natura” veya “restitutie”) bulunmaktadır. Hangi seçeneğin size en uygun olduğu ihtiyaçlarınıza ve Riskten Kaçınma ölçütünüze (riskten kaçınan, nötr risk ve risk alan) bağlıdır.
Bir “restitutie” sigortası seçerseniz, tercih ettiğiniz Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını seçme imkanına sahip olursunuz.
Bir “natura” sigortası seçerseniz, tam veya kısmi geri ödeme ile ilgili olarak yalnızca tayin edilen sınırlı sayıdaki Sağlık Hizmeti Sağlayıcısı arasından seçim yapabilirsiniz.

5Sağlık sigortamdan memnun değilim. Bu konuda ne yapabilirim?

Sigortacınızdan tamamen memnun olmama ihtimaliniz her zaman mevcuttur. Başka bir sigortacıya geçebilirsiniz veya şikayette bulunabilirsiniz.
Her iki durumda da geçişinize yardımcı olmamız veya şikayette bulunma hakkında daha fazla bilgi vermemiz ve sizi yönlendirmemiz için Müşteri Hizmetleri hattımızı arayın: 010-7620801

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?