Sorunuz mu var?

Muafiyet (Katkı Payı) ile ilgili Sık Sorulan Sorular burada bulunabilir. Diğer sorular ve cevapları ise (sağ tarafta) kategorilerde bulabilirsiniz.

1Muafiyet nedir?

Muafiyet zorunludur ve miktarı her yıl devlet tarafından belirlenir (2014 yılında 360 Avro). İlk 360,– Avro tutarındaki sağlık masrafını kendiniz ödersiniz. Bu, Hollanda devletinin genel sağlık masraflarını kontrol altında tutmaya çalışma yöntemlerinden biridir. Muafiyet bütün sağlık kalemleri için geçerli değildir ancak temel sigortada yer alanların birçoğu için geçerlidir.
Ayrıca, 100 Avro ila 500 Avro arasında değişen isteğe bağlı ilave muafiyetten de yararlanabilirsiniz. Bu durumda aylık priminiz üzerinden ek indirim elde edeceksiniz.
Daha fazla bilgi için Müşteri Hizmetleri hattımızı arayın: 010-7620801

2Muafiyet bedelini neden ödemeliyim?

Muafiyet, devlet tarafından sağlık masraflarını kontrol altında tutma amacıyla sağlanır. Bir yıl içerisinde herhangi bir sağlık hizmeti almazsanız, muafiyet bedelini ödemezsiniz. Muafiyet, tutarın tamamının ödenmesinden itibaren bir yıl boyunca geçerlidir; ilave hizmetlerin tamamı daha sonra geri ödenecektir.

3Muafiyeti nasıl öderim?

Muafiyetiniz otomatik olarak kesilir. Dolayısıyla, ne kadar fazla ödediğinizi veya ne kadarının boşta olduğunu takip etmeniz gerekmez.
Hastaneye yatma gibi sağlık harcamaları yaparsanız ve doğrudan sigortacınıza bildirim yapılırsa, sigortacınız muafiyetin bir bölümü için size fatura kesecektir. Eğer peşin öderseniz, muafiyet tutarı beyan edilen toplam tutardan düşülecektir.

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?