Sorunuz mu var?

Geçiş ile ilgili Sık Sorulan Sorular burada bulunabilir. Diğer sorular ve cevapları ise (sağ tarafta) kategorilerde bulabilirsiniz.

1Sağlık sigortamı doğrudan iptal ettirebilir miyim?

Hayır, sağlık sigortanızı istediğiniz an iptal ettiremezsiniz. Yılda bir kere, yani 1 Ocak tarihinde başka bir sigortacıya geçme imkanınız olur. Hollanda’da yaşayan herkesin en az bir temel sağlık sigortası paketine sahip olması zorunludur. Tabii ki istediğiniz sigortacıyı seçebilirsiniz. Geçişinize yardımcı olmamız için Müşteri Hizmetlerimizi arayın: 010-7620801

2Sağlık sigortamı nasıl iptal ettirebilirim ve bunu ne zaman yapmalıyım?

Sağlık sigortanızı yılda yalnızca bir kere, 1 Ocak tarihinde değiştirebilirsiniz. Yani, bu tarihten once eski sigortanızı iptal ettirmeniz gerekir. Birçok durumda sağlık sigortanızı yazılı olarak iptal ettirmeniz gerekir ancak bazı durumlarda bunu telefonla veya internet üzerinden bir form doldurarak da yapabilirsiniz.

3Sağlık sigortamı değiştirirsem doktorumu da değiştirmem gerekir mi?

Bazı durumlarda sağlık sigortanızı değiştirirseniz doktorunuzu da değiştirmeniz gerekir. Ancak çoğunlukla aynı doktora gitmeye devam edebilirsiniz. Geniş kapsamlı bir sigorta (restitutie sigortası) seçerseniz aynı doktora gitmeye devam edebilirsiniz. Sözleşmeli bir sigorta (natura sigortası) seçerseniz bütün masrafların karşılanması için sigorta şirketinin sözleşmeli olduğu bir doktora gitmek üzere doktorunuzu değiştirmeniz gerekebilir.

4Yeni prim ve poliçe şartlarım ne zaman elime geçer?

Süre değişiklik gösterir. Prim ve poliçe şartlarını size 48 saat içinde e-posta ile gönderen sigortacılar da vardır, iki hafta içerisinde posta yoluyla gönderenler de.

5Başka bir sigortacıya geçtim. Yine de iptal edebilir miyim?

Bu tamamen yeni sağlık sigortanıza dair onayı aldıktan sonra geçen süreye bağlıdır. Kanunlara göre sigortacılar ile sözleşme yaparken daima bir bekleme süresi hakkınız vardır. Yeni sağlık sigortasına dair onay aldıktan sonra kararınızı değiştirmek ve eski sigortacınıza dönmek ya da yeni bir sigortacıya geçmek için 31 Ocak tarihini geçmemek kaydıyla 14 gün süreniz vardır.

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?