Sorunuz mu var?

Sağlık Sigortanız ile ilgili genel Sık Sorulan Sorular burada bulunabilir. Diğer sorular ve cevapları ise (sağ tarafta) kategorilerde bulabilirsiniz.

1İrtibat ve adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Adresinizi değiştirmek, sigortanızı bölmek veya poliçenize yeni sigortacılar eklemek gibi değişiklikler için Hepimiz’e ulaşabilirsiniz. Banka hesap numaranızdaki veya muafiyetinizdeki değişiklikler gibi değişiklikler ya da başka bir ek sigorta için lütfen sigortanız ile irtibata geçin.

2Uygun bir sağlık sigortacısı bulmama yardımcı olabilir misiniz?

Personelimiz, sağlık sigortanız hakkında her türlü sorunuzu yanıtlamaya gayret etmektedir.

3Hepimiz Kolektifine Zilveren Kruis, VGZ veya Menzis ile katılabilir miyim? Bu şirketler arasında geçiş yapabilir miyim?

Tabii ki, Hepimiz Kolektifine Zilveren Kruis, VGZ veya Menzis ile katılabilirsiniz. Hepimiz Kolektifine yıl boyu bu sigortacılarla katılabilirsiniz. Bunlar, başlıca iş ortaklarımızdır ve her biriyle iyi ilişkilere sahibiz. Geçiş, Hollanda devletinin belirlediği kurallar uyarınca da gerçekleştirilebilir. (Daha fazla bilgi için, sağ taraftaki Geçiş kategorisine başvurun.)

4Hepimiz Kolektifine örneğin CZ, DSW veya OHRA gibi başka bir sigortacı ile katılabilir miyim?

Tabii ki, Hepimiz Kolektifine sigortanız hangisi olursa olsun katılabilirsiniz. Karşılaştırın ve diğer seçeneğini seçin ya da sigortacınızı belirtmek için doğrudan bu bağlantıyı kullanarak kaydolun.

5Hepimiz Kolektifinde Zilveren Kruis, VGZ ve Menzis ile aynı sağlık sigortasına mı sahip olacağım?

Size doğrudan Zilveren Kruis, VGZ veya Menzis’ten sağlanan, aynı sağlık sigortasını sunuyoruz. Poliçe ve şartlar hiçbir şekilde değişmemektedir. Hepimiz, size aynı ürünün, ücretlerin, kalitenin ve garantinin yanı sıra ek indirimler ve katma değerli hizmetler de sunacaktır. Hemen bize katılın ve faydalanmaya başlayın!

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?